Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 415 X 330 MM
suitable for :
KTM 790 DUKE 2019
KTM 890 DUKE R 2020
KTM 790 DUKE 2020
KTM 890 DUKE R 2021
KTM 890 DUKE 2021
KTM 890 DUKE R 2022
KTM 890 DUKE L 2021
KTM 890 DUKE L 2022
KTM 890 DUKE L 2023
KTM 890 DUKE R 2023
KTM 890 DUKE GP 2023
KTM 790 DUKE 2022
KTM 890 DUKE GP 2021
KTM 890 DUKE GP 2022
KTM 890 DUKE GP 2024
KTM 890 DUKE R 2024
KTM 890 DUKE GP 2025
KTM 890 DUKE R 2025
KTM 790 DUKE 2023
KTM 790 DUKE 2024
KTM 790 DUKE 2025
KTM 790 DUKE 2026
KTM 790 DUKE 2018
KTM 890 DUKE 2022
KTM 890 DUKE 2023
Windshield Puig Sport KTM 790 Duke 2018- orange tint
Windshield Puig Sport KTM 790 Duke 2018- orange tint, Powermint
PUIG Cockpit Windshield Next Generationextraordinary visual appearancestunning windbreak while drivingespecially developped for the next generation of bikesadd-on kit enclosed for stressless assemblinginstruction sheet enclosed
- Baujahr von bis: 2018-
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: 790 Duke
- Hauptkategorie: Windschild
- Hersteller-Marke-Type: KTM
- Manufacturer Part Number: 9668T
- Marke vom Lieferant: Powermint
- Produkte: Windschild
- Produzent: Powermint
Art.No: 9668T
| Item ID | 18404 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9668T |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1680 g |
| Net weight | 1180 g |
| Dimensions | 170×360×420 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9668T New Generation Sport fitted for KTM 790 DUKE Orange
PU 9668T Windshield Naked New Generation Sport Orange
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping