Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
KAWASAKI VERSYS-X 300 2017
KAWASAKI VERSYS-X 300 2018
KAWASAKI VERSYS-X 300 2019
KAWASAKI VERSYS-X 300 2020
KAWASAKI VERSYS-X 300 ADVENTURE 2017
KAWASAKI VERSYS-X 300 ADVENTURE 2018
KAWASAKI VERSYS-X 300 ADVENTURE 2019
KAWASAKI VERSYS-X 300 ADVENTURE 2020
KAWASAKI VERSYS-X 300 URBAN 2017
KAWASAKI VERSYS-X 300 URBAN 2018
KAWASAKI VERSYS-X 300 URBAN 2019
KAWASAKI VERSYS-X 300 URBAN 2020
License plate support Kawasaki X-Versys 2017-
License plate support Kawasaki X-Versys 2017-, Puig
PUIG license supports are made of steel 2mm which gives you an assurance of quality product. These are painted with EPOXI paint that avoid rust. Available in black. These articles comes with instructions and it is easy to assemble. Fixed or adjustable on inclination depending on models. Universal and specific part number with blinker lodging. Back light included. License supports are not delivered with turnlights.
Original connectors are not supplied to connect the license light.
The license support is not designed to install the original turnlight.
- type: License plate support Puig Kawasaki X-Versys 2017-
- Manufacturer Part Number: 9475N
- Produzent: Puig
Art.No: 9475N
| Item ID | 5277 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9475N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1160 g |
| Net weight | 660 g |
| Dimensions | 346×445×65 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9475N License Plate Holders fitted for KAWASAKI VERSYS-X 300 Schwarz
PU 9475N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping