Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
KAWASAKI ZX-10R 2016
KAWASAKI ZX-10R 2017
KAWASAKI ZX-10RR 2017
KAWASAKI ZX-10RR 2018
KAWASAKI ZX-10R SE 2018
KAWASAKI ZX-10RR 2019
KAWASAKI ZX-10R SE 2019
KAWASAKI ZX-10R 2020
KAWASAKI ZX-10RR 2020
KAWASAKI ZX-10R SE 2020
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2019
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2020
KAWASAKI ZX-10RR NINJA PERFORMANCE 2017
KAWASAKI ZX-10RR NINJA PERFORMANCE 2018
KAWASAKI ZX-10R 2018
KAWASAKI ZX-10R 2019
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2016
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2017
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2018
KAWASAKI ZX-10R NINJA PERFORMANCE 2016
KAWASAKI ZX-10R NINJA PERFORMANCE 2017
KAWASAKI ZX-10R NINJA PERFORMANCE 2018
Puig 8726N license plate support for Kawasaki ZX-10R 2016- Set
Puig 8726N license plate support for Kawasaki ZX-10R 2016- Set, Puig
LICENSE PLATE SUPPORT PUIG
Description: black anodized license plate support made of 2mm steel. No adjustments necessary. Adjustable lodge for turn signals. Easy mounting instructions and ABE approved.
Shipment:
E-Mark approved reflector and T-sectionE-Mark approved LED-license plate light, adjustable ladge for turn signals (170-200mm)License plate is not designed to mount OEM turn signals
- Baujahr von bis: -2016
- type: ZX-10R
- Hauptkategorie: Kennzeichenhalterung
- Hersteller-Marke-Type: Kawasaki
- Manufacturer Part Number: 8726N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Kennzeichenhalterung
- Produzent: Puig
Art.No: 8726N
| Item ID | 39085 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8726N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1370 g |
| Net weight | 870 g |
| Dimensions | 104×224×235 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8726N License Plate Holders fitted for KAWASAKI ZX-10R Schwarz
PU 8726N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping