Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
HONDA NC750S 2016
HONDA NC750X 2016
HONDA INTEGRA 750 2016
HONDA NC750S 2017
HONDA NC750X 2017
HONDA INTEGRA 750 2017
HONDA NC750S 2018
HONDA NC750X 2018
HONDA INTEGRA 750 2018
HONDA NC750S 2019
HONDA NC750X 2019
HONDA INTEGRA 750 2019
HONDA INTEGRA 750 2020
HONDA NC750S 2020
HONDA NC750X 2020
HONDA NC750SD 2016
HONDA NC750SD 2017
HONDA NC750SD 2018
HONDA NC750SD 2019
HONDA NC750SD 2020
HONDA NC750XD 2016
HONDA NC750XD 2017
HONDA NC750XD 2018
HONDA NC750XD 2019
HONDA NC750XD 2020
license plate support for Honda NC750S/X 2016-
license plate support for Honda NC750S/X 2016-, Puig
LICENSE PLATE SUPPORT PUIG
Description: black anodized license plate support made of 2mm steel. No adjustments necessary. Adjustable lodge for turn signals. Easy mounting instructions and ABE approved.
Shipment:
E-Mark approved reflector and T-sectionE-Mark approved LED-license plate light, adjustable ladge for turn signals (170-200mm)License plate is not designed to mount OEM turn signals
- Baujahr von bis: -2016
- type: NC750S / NC750X
- Hauptkategorie: Kennzeichenhalterung
- Hersteller-Marke-Type: Honda
- Manufacturer Part Number: 8725N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Kennzeichenhalterung
- Produzent: Puig
Art.No: 8725N
| Item ID | 39277 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8725N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1260 g |
| Net weight | 760 g |
| Dimensions | 100×225×232 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8725N License Plate Holders fitted for HONDA NC750S Schwarz
PU 8725N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping