Specific tank pads designed specifically for the most popular models on the market. Adhesive kit consists of three elements: Front protection Two side protections which improve grip on curves. The material used is resin, and there are transparent parts and carbon look sections. Other characteristics and particularities of our specific tankpads: Impact resistant Resistant to UVP Scratch resistant Designed in Barcelona An instruction sheet is provided to facilitate assembly.
suitable for :
KAWASAKI Z1000 2014
KAWASAKI Z1000 2015
KAWASAKI Z1000 2016
KAWASAKI Z1000 2017
KAWASAKI Z1000 2018
KAWASAKI Z1000 2019
KAWASAKI Z1000 SE 2014
KAWASAKI Z1000 SE 2015
KAWASAKI Z1000 SE 2016
| Item ID | 233200 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8436C |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 220×298×3 mm |
PUIG 8436C Specific tank protector fitted for KAWASAKI Z1000 Carbon look
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping