Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 795 x 759 mm
suitable for :
KYMCO XCITING S 400 2019
KYMCO XCITING S 400 2020
KYMCO XCITING S 400 2021
KYMCO XCITING S 400 2022
KYMCO XCITING S 400 2023
KYMCO XCITING S 400 2024
KYMCO XCITING S 400 2025
KYMCO XCITING 400i 2022
KYMCO XCITING 400i 2023
| Item ID | 232834 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3757W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 4220 g |
| Net weight | 3720 g |
| Dimensions | 215×680×935 mm |
PUIG 3757W Windshield V-Tech Line Touring fitted for KYMCO XCITING S 400 Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping