Improve your motorcycle’s riding experience with the new Puig risers. Designed under our HI-TECH PARTS division and machined from billet aluminium in anodized colors, it will work perfectly to raise the position of the handlebars of your motorcycle, improving your position and comfort while riding. Puig has risers for handlebars of 22, 25, 29, and 32 mm, each available in two different heights: 20 and 30 mm. Note: when you use the 30 mm height, it is possible that you may need to modify cables routed to handlebars.
Height 20mm
suitable for :
TRIUMPH TIGER 900 GT 2024
TRIUMPH TIGER 900 GT 2025
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2024
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2025
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2024
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2025
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2026
| Item ID | 239607 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 22115N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 780 g |
| Net weight | 280 g |
| Dimensions | 55×85×150 mm |
PUIG 22115N Risers fitted for TRIUMPH TIGER 900 GT Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping