It consists of a central body made of polyamide (impact and abrasion resistant) and two pieces (front and rear) made of thermoplastic elastomer to absorb possible impacts with the rider. Its racing design has an aerodynamic character with the use of side wings that in turn have the function of absorbing part of the impact in the event of a fall given their conical configuration. To personalize the slider, the elastic parts (front and back) can be purchased in different colors. Protector compatible with all the references that mounted the Pro protector.
PRO 2.0.
suitable for :
KAWASAKI VERSYS 650 2015
KAWASAKI VERSYS 650 2016
KAWASAKI VERSYS 650 2017
KAWASAKI VERSYS 650 2018
KAWASAKI VERSYS 650 2019
KAWASAKI VERSYS 650 2020
KAWASAKI VERSYS 650 2021
KAWASAKI VERSYS 650 2022
KAWASAKI VERSYS 650 2023
KAWASAKI VERSYS 650 2024
KAWASAKI VERSYS 650 2025
KAWASAKI VERSYS 650 2026
| Item ID | 238040 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21813N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1800 g |
| Net weight | 1300 g |
| Dimensions | 96×181×347 mm |
PUIG 21813N Pro 2.0 Frame Sliders fitted for KAWASAKI VERSYS 650 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping