Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself. The Puig Track protective covers are included in the FIM ELIGIBLE PARTS FOR COMPETITION LIST 2026, having surpassed the highest safety criteria required in the top competitions, where these items can make the difference between finishing a race or having to abandon due to the damages caused. The covers incorporate indicators so that when motorcycles experience a fall and slide across the track, scraping the covers, the marshals can see at what moment their replacement is mandatory.
The kit includes 3 covers
suitable for :
YAMAHA YZF-R6 2017
YAMAHA YZF-R6 2018
YAMAHA YZF-R6 2019
YAMAHA YZF-R6 2020
YAMAHA YZF-R6 RACE 2022
YAMAHA YZF-R6 RACE 2023
YAMAHA YZF-R6 RACE 2024
YAMAHA YZF-R6 2006
YAMAHA YZF-R6 2007
YAMAHA YZF-R6 2008
YAMAHA YZF-R6 2009
YAMAHA YZF-R6 2010
YAMAHA YZF-R6 2011
YAMAHA YZF-R6 2012
YAMAHA YZF-R6 2013
YAMAHA YZF-R6 2014
YAMAHA YZF-R6 2015
YAMAHA YZF-R6 2016
YAMAHA YZF-R6 RACE 2021
| Item ID | 233864 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21521N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1140 g |
| Net weight | 640 g |
| Dimensions | 180×180×265 mm |
PUIG 21521N Engine Covers Track for Championship fitted for YAMAHA YZF-R6 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping