Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 3 covers
suitable for :
YAMAHA MT-125 2015
YAMAHA YZF-R3 2020
YAMAHA YZF-R3 2021
YAMAHA YZF-R3 2022
YAMAHA YZF-R3 2023
YAMAHA YZF-R3 2024
YAMAHA YZF-R3 2016
YAMAHA YZF-R125 2016
YAMAHA YZF-R3 2017
YAMAHA YZF-R125 2017
YAMAHA YZF-R3 2018
YAMAHA YZF-R125 2018
YAMAHA YZF-R3 2019
YAMAHA YZF-R125 2019
| Item ID | 233863 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21520N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1360 g |
| Net weight | 860 g |
| Dimensions | 180×266×260 mm |
PUIG 21520N Engine Protectives Covers fitted for YAMAHA MT-125 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping