Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 2 covers
suitable for :
HONDA NC750X 2021
HONDA NC750X 2022
HONDA NC750X 2023
HONDA NC750X 2024
HONDA NC750X 2025
HONDA NC750X 2026
| Item ID | 233767 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21462N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1020 g |
| Net weight | 520 g |
| Dimensions | 113×208×213 mm |
PUIG 21462N Engine Protectives Covers fitted for HONDA NC750X Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping