Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
PHB19 SWING ARM PROTECTOR
suitable for :
BENELLI LEONCINO 800 2022
BENELLI LEONCINO 800 TRAIL 2022
BENELLI LEONCINO 800 2023
BENELLI LEONCINO 800 TRAIL 2023
BENELLI LEONCINO 800 2024
BENELLI LEONCINO 800 TRAIL 2024
BENELLI LEONCINO 800 2025
BENELLI LEONCINO 800 TRAIL 2025
BENELLI LEONCINO 800 2026
| Item ID | 232593 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21282N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 860 g |
| Net weight | 360 g |
| Dimensions | 56×72×465 mm |
PUIG 21282N PHB19 Swing Arm Protector fitted for BENELLI LEONCINO 800 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping