It consists of a central body made of polyamide (impact and abrasion resistant) and two pieces (front and rear) made of thermoplastic elastomer to absorb possible impacts with the rider. Its racing design has an aerodynamic character with the use of side wings that in turn have the function of absorbing part of the impact in the event of a fall given their conical configuration. To personalize the slider, the elastic parts (front and back) can be purchased in different colors. Protector compatible with all the references that mounted the Pro protector.
PRO 2.0.
suitable for :
SUZUKI GSX-S1000 2015
SUZUKI GSX-S1000 2016
SUZUKI GSX-S1000 2017
SUZUKI GSX-S1000 2018
SUZUKI GSX-S1000 2019
SUZUKI GSX-S1000 2020
SUZUKI GSX-S1000 2021
SUZUKI GSX-S1000 2022
SUZUKI GSX-S950 2022
SUZUKI GSX-S1000GT 2022
SUZUKI GSX-S1000 2023
SUZUKI GSX-S1000GT 2023
SUZUKI GSX-S950 2023
SUZUKI GSX-S1000GT TRAVEL EDITION 2022
SUZUKI GSX-S1000GT TRAVEL EDITION 2023
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2023
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2024
SUZUKI GSX-S1000GT 2024
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2019
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2020
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2021
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2022
SUZUKI GSX-S1000GX 2024
SUZUKI GSX-S1000 2024
SUZUKI GSX-S1000 KATANA 2025
SUZUKI GSX-S1000GT 2025
SUZUKI GSX-S1000GX 2025
SUZUKI GSX-S1000GX SPORT 2024
SUZUKI GSX-S1000GX TOURING 2024
SUZUKI GSX-S1000GX SPORT 2025
SUZUKI GSX-S1000GX TOURING 2025
SUZUKI GSX-S1000 2025
SUZUKI GSX-S1000 2026
SUZUKI GSX-S1000GT 2026
SUZUKI GSX-S1000GX 2026
| Item ID | 232566 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21266N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2200 g |
| Net weight | 1700 g |
| Dimensions | 105×185×350 mm |
PUIG 21266N Pro 2.0 Frame Sliders fitted for SUZUKI GSX-S1000 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping