It consists of a central body made of polyamide (impact and abrasion resistant) and two pieces (front and rear) made of thermoplastic elastomer to absorb possible impacts with the rider. Its racing design has an aerodynamic character with the use of side wings that in turn have the function of absorbing part of the impact in the event of a fall given their conical configuration. To personalize the slider, the elastic parts (front and back) can be purchased in different colors. Protector compatible with all the references that mounted the Pro protector.
PRO 2.0.
suitable for :
YAMAHA YZF-R7 2022
YAMAHA YZF-R7 2023
YAMAHA YZF-R7 2024
YAMAHA YZF-R7 2025
YAMAHA YZF-R7 2026
| Item ID | 232541 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21249N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2000 g |
| Net weight | 1500 g |
| Dimensions | 185×349×96 mm |
PUIG 21249N Pro 2.0 Frame Sliders fitted for YAMAHA YZF-R7 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping