Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
KAWASAKI Z400 2019
KAWASAKI Z400 2020
KAWASAKI Z400 2023
KAWASAKI Z650 2017
KAWASAKI Z650 2018
KAWASAKI Z650 2019
KAWASAKI NINJA 650 2017
KAWASAKI NINJA 650 2018
KAWASAKI NINJA 650 2019
KAWASAKI NINJA 650 2020
KAWASAKI NINJA 650 2021
KAWASAKI NINJA 650 2022
KAWASAKI NINJA 650 2023
KAWASAKI Z650 2020
KAWASAKI Z650 2021
KAWASAKI Z650 2022
KAWASAKI Z650 2023
| Item ID | 219820 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20738N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 800 g |
| Net weight | 300 g |
| Dimensions | 205×365×10 mm |
PUIG 20738N Side tank protector fitted for KAWASAKI Z400 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping