Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
PHB19 SWING ARM PROTECTOR
suitable for :
YAMAHA MT-09 SP 2021
YAMAHA MT-09 SP 2022
YAMAHA TRACER 9 2021
YAMAHA TRACER 9 2022
YAMAHA TRACER 9 GT 2021
YAMAHA TRACER 9 GT 2022
YAMAHA XSR900 2022
YAMAHA MT-09 SP 2023
YAMAHA TRACER 9 2023
YAMAHA TRACER 9 GT 2023
YAMAHA XSR900 2023
YAMAHA TRACER 9 2024
YAMAHA TRACER 9 GT 2024
YAMAHA XSR900 2024
YAMAHA TRACER 9 GT PLUS 2023
YAMAHA TRACER 9 GT PLUS 2024
YAMAHA MT-09 SP 2024
YAMAHA MT-09 2025
YAMAHA MT-09 SP 2025
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2024
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2025
YAMAHA MT-09 2024
YAMAHA XSR900 2025
YAMAHA YZF-R9 2025
YAMAHA XSR900 GP 2025
YAMAHA XSR900 GP 2024
YAMAHA MT-09 2026
YAMAHA MT-09 SP 2026
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2026
YAMAHA XSR900 2026
YAMAHA XSR900 GP 2026
YAMAHA YZF-R9 2026
YAMAHA MT-09 2023
YAMAHA MT-09 2022
YAMAHA MT-09 2021
| Item ID | 219656 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20672N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 860 g |
| Net weight | 360 g |
| Dimensions | 58×71×464 mm |
PUIG 20672N PHB19 Swing Arm Protector fitted for YAMAHA MT-09 SP Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping