Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 3 covers
suitable for :
HONDA CBR650R 2019
HONDA CBR650R 2020
HONDA CB650R NEO SPORTS CAFE 2020
HONDA CB650R NEO SPORTS CAFE 2019
| Item ID | 219601 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20625N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 10 g |
| Net weight | 780 g |
| Dimensions | 266×183×180 mm |
PUIG 20625N Engine Protectives Covers fitted for HONDA CBR650R Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping