Reinforce the Racing aesthetics and improve the aerodynamics of your motorcycle with the new frontal spoiler GP from Puig. The new GP spoiler is the result of the most advanced knowledge and technologies in the field of competition motorcycling, and has been designed and manufactured entirely in Barcelona. About its aerodynamic, there are many improvements that this new piece will bring to your vehicle, to be highlighted: downforce effect in heavy braking, anti-shimmie effect at high speeds, reducing lateral movements and anti-wheelie effect, preventing the wheel from lifting and greater stability in changes of direction. Its adherence to your motorcycle will be a simple and fast task, without the need for specific mechanical knowledge or tools and without requiring holes for mounting. You will be able to know all the characteristics and benefits of the new Puig frontal spoiler GP with the aerodynamic study that accompanies the product. In addition, next to it, you will find easy and intuitive assembly instructions, and a video tutorial that will show you the steps to follow. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Frontal spoiler GP
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA YZF-R1M 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA YZF-R1M 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA YZF-R1M 2022
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA YZF-R1M 2023
YAMAHA YZF-R1 2024
YAMAHA YZF-R1M 2024
YAMAHA YZF-R1 RACE 2024
| Item ID | 219434 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20523A |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1540 g |
| Net weight | 1040 g |
| Dimensions | 92×370×321 mm |
PUIG 20523A Frontal spoiler GP fitted for YAMAHA YZF-R1 Blau
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping