Protect the fork of your bike and dress it up with a competition touch, with the PUIG axle slider PHB19. Machined from a nylon block, with a reduced weight of 265 gr and 40 mm long x 50 mm in diameter, it will be the perfect and integral protection for both the fork and the suspension. Its racing look will give your bike the Racing character that you appreciate so much and in addition to the black axle slider, PUIG gives the possibility of acquiring anodized rings with different colors to change the color of the piece according to the rider’s taste. Rings are sold separately from the slider.
PHB19 FRONT FORK PROTECTOR
suitable for :
YAMAHA YZF-R3 2015
YAMAHA YZF-R3 2016
YAMAHA YZF-R3 2017
YAMAHA YZF-R3 2018
YAMAHA MT-03 2020
YAMAHA MT-03 2021
YAMAHA MT-03 2022
YAMAHA MT-03 2023
YAMAHA MT-03 2024
YAMAHA MT-03 2025
YAMAHA MT-03 2026
| Item ID | 187736 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20307N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 820 g |
| Net weight | 320 g |
| Dimensions | 60×70×470 mm |
PUIG 20307N PHB19 Front Fork Protector fitted for YAMAHA YZF-R3 Schwarz
PU 20307N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping