Add extra protection to your motorcycle with a Puig rear fender extension. It’s made of ABS material, highly resistant to any type of impact and painted in matt black to preserve the motorcycle’s look. The assembly of the fender extension takes place over the original motorcycle’s fender and it’s attached by screws supplied by Puig. To attach the fender extension, it is necessary to drill holes on the original part. Puig allows you to download a document from the following link with useful tips to facilitate the assembly of the fender extension.
Rear Fender extension
suitable for :
YAMAHA MT-09 2014
YAMAHA MT-09 2013
YAMAHA MT-09 TRACER 2015
YAMAHA MT-09 2015
YAMAHA MT-09 TRACER 2016
YAMAHA XSR900 2016
YAMAHA MT-09 2016
YAMAHA MT-09 2017
YAMAHA XSR900 2017
YAMAHA MT-09 TRACER 2017
YAMAHA MT-09 2018
YAMAHA XSR900 2018
YAMAHA MT-09 SP 2018
YAMAHA MT-09 2019
YAMAHA MT-09 SP 2019
YAMAHA XSR900 2019
YAMAHA MT-09 2020
YAMAHA MT-09 SP 2020
YAMAHA XSR900 2020
YAMAHA XSR900 2021
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2013
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2014
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2015
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2016
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2013
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2014
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2015
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2016
| Item ID | 183816 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9910J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 700 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 130×203×46 mm |
PUIG 9910J Rear Fender extension fitted for YAMAHA MT-09 Mattschwarz
PU 9910J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping