Add extra protection to your motorcycle with a Puig rear fender extension. It’s made of ABS material, highly resistant to any type of impact and painted in matt black to preserve the motorcycle’s look. The assembly of the fender extension takes place over the original motorcycle’s fender and it’s attached by screws supplied by Puig. To attach the fender extension, it is necessary to drill holes on the original part. Puig allows you to download a document from the following link with useful tips to facilitate the assembly of the fender extension.
Rear Fender extension
suitable for :
YAMAHA FZ1 FAZER 2006
YAMAHA FZ1 FAZER 2007
YAMAHA FZ1 FAZER 2008
YAMAHA FZ1 FAZER 2009
YAMAHA FZ1 FAZER 2010
YAMAHA FZ1 FAZER 2011
YAMAHA FZ8 2011
YAMAHA FZ1 FAZER 2012
YAMAHA FZ8 2012
YAMAHA FZ1 2006
YAMAHA FZ1 2007
YAMAHA FZ1 2008
YAMAHA FZ1 2009
YAMAHA FZ1 2010
YAMAHA FZ1 2011
YAMAHA FZ1 2012
YAMAHA FZ1 2013
YAMAHA FZ1 FAZER 2013
YAMAHA FZ8 2013
YAMAHA FZ8 FAZER 2011
YAMAHA FZ8 FAZER 2012
YAMAHA FZ1 FAZER 2014
YAMAHA FZ1 2014
YAMAHA FZ8 2014
YAMAHA FZ8 2015
YAMAHA FZ8 FAZER 2013
YAMAHA FZ8 FAZER 2014
YAMAHA FZ8 FAZER 2015
| Item ID | 183815 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9909J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 223×213×37 mm |
PUIG 9909J Rear Fender extension fitted for YAMAHA FZ1 FAZER Mattschwarz
PU 9909J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping