Add extra protection to your motorcycle with a Puig rear fender extension. It’s made of ABS material, highly resistant to any type of impact and painted in matt black to preserve the motorcycle’s look. The assembly of the fender extension takes place over the original motorcycle’s fender and it’s attached by screws supplied by Puig. To attach the fender extension, it is necessary to drill holes on the original part. Puig allows you to download a document from the following link with useful tips to facilitate the assembly of the fender extension.
Rear Fender extension
suitable for :
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2013
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2014
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2015
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2016
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2017
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2018
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2019
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2020
| Item ID | 183814 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9908J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 700 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 130×203×46 mm |
PUIG 9908J Rear Fender extension fitted for TRIUMPH TIGER SPORT 1050 Mattschwarz
PU 9908J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping