Add extra protection to your motorcycle with a Puig rear fender extension. It’s made of ABS material, highly resistant to any type of impact and painted in matt black to preserve the motorcycle’s look. The assembly of the fender extension takes place over the original motorcycle’s fender and it’s attached by screws supplied by Puig. To attach the fender extension, it is necessary to drill holes on the original part. Puig allows you to download a document from the following link with useful tips to facilitate the assembly of the fender extension.
Rear Fender extension
suitable for :
KTM 690 DUKE 2015
KTM 690 DUKE 2016
KTM 690 DUKE R 2016
KTM 690 DUKE R 2017
KTM 690 DUKE 2017
KTM 690 DUKE 2018
KTM 690 DUKE 2019
KTM 690 DUKE 2013
KTM 690 DUKE 2012
KTM 690 DUKE 2014
KTM 690 DUKE R 2015
KTM 690 DUKE R 2014
KTM 690 DUKE R 2013
| Item ID | 183807 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9900J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 700 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 195×215×36 mm |
PUIG 9900J Rear Fender extension fitted for KTM 690 DUKE Mattschwarz
PU 9900J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping