Add extra protection to your motorcycle with a Puig rear fender extension. It’s made of ABS material, highly resistant to any type of impact and painted in matt black to preserve the motorcycle’s look. The assembly of the fender extension takes place over the original motorcycle’s fender and it’s attached by screws supplied by Puig. To attach the fender extension, it is necessary to drill holes on the original part. Puig allows you to download a document from the following link with useful tips to facilitate the assembly of the fender extension.
Rear Fender extension
suitable for :
HONDA CBR1000RR FIREBLADE 2008
HONDA CBR 1000 RR ABS FIREBLADE 2009
HONDA CBR 1000 RR ABS FIREBLADE 2011
HONDA CBR1000RR FIREBLADE 2011
HONDA CBR1000RR FIREBLADE 2010
HONDA CBR1000RR FIREBLADE 2009
HONDA CBR 1000 RR ABS FIREBLADE 2010
| Item ID | 183798 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9889J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 890 g |
| Net weight | 390 g |
| Dimensions | 175×206×36 mm |
PUIG 9889J Rear Fender extension fitted for HONDA CBR1000RR FIREBLADE Mattschwarz
PU 9889J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping