Protect yourself from the wind and the cold with the aluminium Puig front plate. Made of lightweight aluminium and with two finishes, black or aluminium, it can serve as both windshield and number placeholder, so you can give your motorcycle a competitive edge that will make it more special. You can see the different models of adhesive numbers in the Puig catalog for this year. As for the assembly, the Puig Aluminium frontplate has two anchoring points and an universal iron support. Puig also has specific supports if you need them for your motorcycle model. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
ALUMINIUM FRONTAL PLATE
suitable for :
YAMAHA XSR900 2016
YAMAHA XSR900 2017
YAMAHA XSR900 2018
YAMAHA XSR900 2019
YAMAHA XSR900 2020
YAMAHA XSR900 2021
| Item ID | 187506 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9806P |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Net weight | 500 g |
| Dimensions | 61×271×285 mm |
PUIG 9806P ALU Frontal plate fitted for YAMAHA XSR900 Silber
PU 9806P Silber
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping