At Puig we know how important looks are for Retro-Vintage motorcycles users. For this reason, Puig has designed some new Vintage frame sliders to protect your motorcycle from possible drops, but without losing its simple and minimalist looks and design. The sliders, which do not extend from the height of the handlebar, are designed not only to protect the engine, but also the chassis of the motorcycle. In case of contact with the ground, its impact is subsequent to that of the footpegs. The motor sliders are offered in pairs, accompanied by an instructions sheet for installation.
VINTAGE FRAME SLIDERS
suitable for :
KAWASAKI Z900RS 2019
KAWASAKI Z900RS CAFE 2018
KAWASAKI Z900RS CAFE 2019
KAWASAKI Z900RS 2020
KAWASAKI Z900RS CAFE 2020
KAWASAKI Z900RS 2021
KAWASAKI Z900RS 2022
KAWASAKI Z900RS 2023
KAWASAKI Z900RS 2024
KAWASAKI Z900RS 2025
KAWASAKI Z900RS 2018
KAWASAKI Z900RS SE 2023
KAWASAKI Z900RS SE 2022
KAWASAKI Z900RS SE 2024
KAWASAKI Z900RS SE 2025
KAWASAKI Z900RS 2026
KAWASAKI Z900RS SE 2026
| Item ID | 183699 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9598N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2660 g |
| Net weight | 2160 g |
| Dimensions | 105×182×350 mm |
PUIG 9598N Vintage Frame sliders fitted for KAWASAKI Z900RS Schwarz
PU 9598N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping