Customize your bike with the special arch strips from Puig. Thanks to its design, you will be able to equip your motorbike with that racing character that you have always wanted. These are strips made with the same material as premium arch strips, PVC, but with the peculiarity of being wider and prints the name of the motorcycle, they are offered in a great variety of colors. The strips are compatible with tires from 14" to 21" inches. Thanks to its PVC construction, Puig strips will be spared against any impacts or scratches and also add protection against sun rays. Puig special arch strips are available for the most popular motorcycles on the market and they come in many colors. As for the installation, it is very easy to apply, since it has an adhesive strip that will allow you to stick it and detach it before its final application.
GAME 8 STRIPS ON ARCH - LOGO GSX-S
suitable for :
SUZUKI GSX-S1000 2015
SUZUKI GSX-S1000F 2015
SUZUKI GSX-S1000 2016
SUZUKI GSX-S1000F 2016
SUZUKI GSX-S125 2017
SUZUKI GSX-S1000 2017
SUZUKI GSX-S1000F 2018
SUZUKI GSX-S1000 2018
SUZUKI GSX-S1000F 2019
SUZUKI GSX-S125 2019
SUZUKI GSX-S1000 2019
SUZUKI GSX-S750 2020
SUZUKI GSX-S1000F 2020
SUZUKI GSX-S125 2020
SUZUKI GSX-S1000 2020
SUZUKI GSX-S750 2021
SUZUKI GSX-S1000 2021
SUZUKI GSX-S125 2021
SUZUKI GSX-S125 2018
SUZUKI GSX-S750 2017
SUZUKI GSX-S750 2018
SUZUKI GSX-S750 2019
| Item ID | 183636 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9442A |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 660 g |
| Net weight | 160 g |
| Dimensions | 144×500×5 mm |
PUIG 9442A Special arch strips fitted for SUZUKI GSX-S1000 Blau
PU 9442A Blau
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping