Customize the handlebar of your motorcycle with the short handlebar counterweights with PUIG ring. The piece is machined from billet aluminium (only 58g in weight and it measures 30mm), includes the particularity of having a rim embedded in the ends that will give a touch of color to the counterweight with a black finish. Regarding the hoops, PUIG offers a kit of 10 rings total (2 per color) to customize the motorcycle to your liking and includes the colors: black, blue, red, silver and gold. In case you want the green color, this is only used for reference Ref.8498N (Kawasaki and universal). It should be noted that the counterweights are offered in pairs. In the section of spare parts, PUIG also offers the possibility of acquiring the hoops of the counterweights. As for the assembly, attaching the counterweight to your motorcycle is a very easy and precise task and does not require previous modifications to the motorcycle.
For mounting, remove OEM handguards
suitable for :
YAMAHA MT-09 TRACER 2015
YAMAHA MT-09 TRACER 2016
YAMAHA MT-09 TRACER 2017
| Item ID | 183595 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9374N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 740 g |
| Net weight | 240 g |
| Dimensions | 102×56×174 mm |
PUIG 9374N Short Bar end weights with rim fitted for YAMAHA MT-09 TRACER Schwarz
PU 9374N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping