Give a different touch to your bike and protect one of the most sensitive parts of your YAMAHA MT-09/MT-07/MT-09 Tracer / FZ-09 / FZ-07 / FJ-09 / MT-07 Tracer with the cover for the Puig rear brake fluid reservoir. Made of ABS material highly resistant to impacts, it will provide you with all the security needed by the brake fluid reservoir. The cover is available in matte black and carbon like to give the sporty touch you like so much. Mounting instructions will be provided for proper fixing.
Not compatible with OEM side luggage racks.
suitable for :
YAMAHA MT-09 TRACER 2015
YAMAHA MT-09 TRACER 2016
YAMAHA MT-09 TRACER 2017
YAMAHA TRACER 900 GT 2019
YAMAHA TRACER 900 GT 2020
YAMAHA TRACER 900 2019
YAMAHA TRACER 900 2020
YAMAHA TRACER 900 GT 2018
YAMAHA TRACER 900 2018
Puig 8542J rear brake fluid tank cover for Yamaha MT-09 Tracer 2015- black matt Set
Puig 8542J rear brake fluid tank cover for Yamaha MT-09 Tracer 2015- black matt Set, Puig
Rear brake fluid tank cover Puig
Cover made of high-quality ABS-plasticEasy installationFits perfectly into the bike’s design
- Artikel-Nummer: 8542C
- Baujahr von bis: 2015-
- type: MT-09 Tracer
- Hersteller-Marke-Type: Yamaha
- Manufacturer Part Number: 8542C
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produzent: Puig
Art.No: 8542J
| Item ID | 21075 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8542J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 40×220×180 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8542J Rear Brake Tank Cover fitted for YAMAHA MT-09 TRACER Mattschwarz
PU 8542J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping