Direct Evolution of the Trafic Model, the Urban windshield is the latest development by Puig in scooter windshields and has been designed to satisfy the needs of customers who demanded a higher product for this segment of motorcycles. This new windshield created by Puig has a cosmopolitan design, developed especially for urban use and will protect you from the wind and the weather while improving aerodynamic capacity. Made of 3mm polycarbonate, material highly resistant to both impacts and wind, is available in two different finishes: clear or light smoke. Puig offers this fairing with a special kit to adapt the Urban fairing to specific models of Scooter. If you do not find your motorcycle reference in our catalog, a universal model is available that comes with a mounting kit. To facilitate the assembly work, all the models of fairings bring with them the classic brochure of instructions of assembly from Puig. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Urban
suitable for :
HONDA PASSION 125i PES125 2007
HONDA PASSION 125i PES125 2008
HONDA PASSION 125i PES125 2009
HONDA PASSION 125i PES125 2010
HONDA PASSION 125i PES125 2011
HONDA PASSION 125i PES125 2012
HONDA PASSION 125i PES125 2013
HONDA PASSION 125i PES125 2014
HONDA PASSION 125i PES125 2015
HONDA PASSION 125i PES125 2016
HONDA PASSION 125i PES125 2017
HONDA PASSION 125i PES125 2018
HONDA PASSION 125i PES125 2019
HONDA PASSION 125i PES125 2020
HONDA PASSION 125i PES125 2021
HONDA PASSION 125i PES125 2022
HONDA PASSION 125i PES125 2023
HONDA PASSION 150i PES150 2007
HONDA PASSION 150i PES150 2008
HONDA PASSION 150i PES150 2009
HONDA PASSION 150i PES150 2010
HONDA PASSION 150i PES150 2011
HONDA PASSION 150i PES150 2012
HONDA PASSION 150i PES150 2013
HONDA PASSION 150i PES150 2014
HONDA PASSION 150i PES150 2015
HONDA PASSION 150i PES150 2016
HONDA PASSION 150i PES150 2017
HONDA PASSION 150i PES150 2018
HONDA PASSION 150i PES150 2019
HONDA PASSION 150i PES150 2020
HONDA PASSION 150i PES150 2021
HONDA PASSION 150i PES150 2022
HONDA PASSION 150i PES150 2023
| Item ID | 183169 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8451H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2180 g |
| Net weight | 1680 g |
| Dimensions | 125×411×466 mm |
PUIG 8451H Urban fitted for HONDA PASSION 125i PES125 Getönt
PU 8451H Urban Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping