Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
KAWASAKI Z125 2019
KAWASAKI NINJA 125 2019
KAWASAKI NINJA 125 2020
KAWASAKI Z125 2020
KAWASAKI NINJA 125 2021
KAWASAKI Z125 2021
KAWASAKI Z125 2022
KAWASAKI Z125 2023
KAWASAKI Z250SL 2015
KAWASAKI Z250SL 2016
KAWASAKI NINJA 250SL 2015
KAWASAKI NINJA 250SL 2016
KAWASAKI NINJA 125 2022
KAWASAKI NINJA 125 2023
KAWASAKI Z125 2024
KAWASAKI NINJA 125 2025
KAWASAKI NINJA 125 2024
KAWASAKI Z125 2025
KAWASAKI NINJA 125 2026
KAWASAKI Z125 2026
Puig 7788N License plate support Kawasaki Ninja 250SL 2015- Set
Puig 7788N License plate support Kawasaki Ninja 250SL 2015- Set, Puig
PUIG license plate supports are made of 2mm steel which gives you an assurance of a quality product. This article comes with instructions and it is easy to assemble. Fixed or adjustable on inclination depending on models. Universal and specific part number with blinker lodging. Adjustable lodge for turn signals. License supports are not delivered with turnlights.
The license support is not designed to install the original turnlight.
- Baujahr von bis: -2015
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: Ninja 250SL
- Hauptkategorie: Kennzeichenhalterungen
- Hersteller-Marke-Type: Kawasaki
- Manufacturer Part Number: 7788N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Kennzeichenhalterungen
- Produzent: Puig
Art.No: 7788N
| Item ID | 33656 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7788N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1160 g |
| Net weight | 660 g |
| Dimensions | 101×224×259 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7788N License Plate Holders fitted for KAWASAKI Z125 Schwarz
PU 7788N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping