Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
YAMAHA MT-07 2014
YAMAHA MT-07 2015
YAMAHA MT-07 2016
YAMAHA MT-07 2017
YAMAHA MT-07 2019
YAMAHA MT-07 2020
YAMAHA MT-07 ABS 2014
YAMAHA MT-07 ABS 2015
YAMAHA MT-07 ABS 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2014
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2015
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2017
YAMAHA MT-07 2021
YAMAHA MT-07 2018
YAMAHA MT-07 2022
YAMAHA MT-07 2023
YAMAHA MT-07 2024
YAMAHA MT-07 PURE 2023
YAMAHA MT-07 PURE 2024
Puig Tec 7108N License plate support Yamaha MT-07 2014- Set
Puig Tec 7108N License plate support Yamaha MT-07 2014- Set, Puig Tec
PUIG license plate supports are made of 2mm steel which gives you an assurance of a quality product. This article comes with instructions and it is easy to assemble. Fixed or adjustable on inclination depending on models. Universal and specific part number with blinker lodging. Adjustable lodge for turn signals. License supports are not delivered with turnlights.
The license support is not designed to install the original turnlight.
- Baujahr von bis: -2014
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: MT07
- Hauptkategorie: Kennzeichenhalterungen
- Hersteller-Marke-Type: Yamaha
- Manufacturer Part Number: 7108N
- Marke vom Lieferant: Puig Tec
- Produkte: Kennzeichenhalterungen
- Produzent: Puig Tec
Art.No: 7108N
| Item ID | 4530 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7108N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1240 g |
| Net weight | 740 g |
| Dimensions | 102×222×256 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7108N License Plate Holders fitted for YAMAHA MT-07 Schwarz
PU 7108N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping