Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 660 x 540 mm
suitable for :
YAMAHA X-MAX 250 2014
YAMAHA X-MAX 125 2014
YAMAHA X-MAX 125 2015
YAMAHA X-MAX 125 2016
YAMAHA X-MAX 125 2017
YAMAHA X-MAX 250 2015
YAMAHA X-MAX 250 2016
YAMAHA X-MAX 400 2013
YAMAHA X-MAX 400 2014
YAMAHA X-MAX 400 2015
YAMAHA X-MAX 400 2016
YAMAHA X-MAX 400 2017
YAMAHA YP 125 R X-MAX ABS 2014
YAMAHA YP 125 R X-MAX ABS 2015
YAMAHA YP 125 R X-MAX ABS 2016
YAMAHA YP 250 R X-MAX ABS 2014
YAMAHA YP 250 R X-MAX ABS 2015
YAMAHA YP 250 R X-MAX ABS 2016
| Item ID | 186508 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6874W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1960 g |
| Net weight | 1460 g |
| Dimensions | 620×710×130 mm |
PUIG 6874W Windshield V-Tech Line Touring fitted for YAMAHA X-MAX 250 Transparent
PU 6874W Windshield V-Tech Line Touring Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping