At Puig, we have developed a new product line specifically designed to protect the motorcycle’s main headlight from impacts caused by objects or insects during riding. These protectors, made of polycarbonate or acrylic depending on the model, offer effective protection without compromising visibility or the vehicle’s original design. The mounts, made of steel and coated with black epoxy paint, ensure high weather resistance and preserve the motorcycle’s original aesthetics.
MATERIAL: PETG with UV protection
suitable for :
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2024
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2024
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2024
YAMAHA TENERE 700 2019
YAMAHA TENERE 700 2020
YAMAHA TENERE 700 2021
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2021
YAMAHA TENERE 700 2022
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2022
YAMAHA TENERE 700 2023
YAMAHA TENERE 700 2024
| Item ID | 165250 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3733W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 960 g |
| Net weight | 460 g |
| Dimensions | 112×210×335 mm |
| Customs tariff number | 871490000 |
PUIG 3733W Headlight Protector fitted for YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION Transparent
PU 3733W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping