Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
YAMAHA T-MAX 530 2012
YAMAHA T-MAX 530 2013
YAMAHA T-MAX 530 2014
YAMAHA T-MAX 530 2015
YAMAHA T-MAX 530 2016
YAMAHA T-MAX 530 2017
YAMAHA T-MAX 530 DX 2017
YAMAHA T-MAX 530 SX 2017
YAMAHA T-MAX 530 2018
YAMAHA T-MAX 530 DX 2018
YAMAHA T-MAX 530 SX 2018
YAMAHA T-MAX 530 DX 2019
YAMAHA T-MAX 530 SX 2019
YAMAHA T-MAX 530 2019
| Item ID | 181964 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3666N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 146×180×52 mm |
PUIG 3666N Front fender extension fitted for YAMAHA T-MAX 530 Schwarz
PU 3666N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping