Add extra protection to your Crosstourer motorcycle’s handguards with the PUIG extension handguards. Manufactured in PMMA (Polymethylmethacrylate) hard material and highly resistant to possible scratches, it’s the best option to redirect the breeze and protect both the motorcycle and the rider. For a perfect harmony with the looks of your motorcycle, PUIG offers the handguard extensions in different colors: clear smoked, dark smoked and transparent, like the protective screens. This part is only available for certain motorcycle models and can be consulted in our catalog and website. PUIG provides an instruction booklet and a mounting kit to facilitate the installation of the part to the motorcycle.
Handguards Extension
suitable for :
HONDA X-ADV 2019
HONDA X-ADV 2020
HONDA X-ADV 2017
HONDA X-ADV 2018
| Item ID | 185566 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3621W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1360 g |
| Net weight | 860 g |
| Dimensions | 161×372×321 mm |
PUIG 3621W Handguards Extension fitted for HONDA X-ADV Transparent
PU 3621W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping