Puig engine guards for moto gives a comprehensive protection of the motorcycle engine area. Puig has developed a wide range steel tube protections, which are manufactured using high quality machining and precision welds for a precise mounting process. Puig's engine guards are the perfect complement to adventure bikes, in which the absence of fairing makes them specially vulnerable to hits in the event of an accident. With this accessory, the bike gains in safety and rigidity, as well as receiving an aesthetic complement that reinforces its image and gives a greater sense of robustness. They are available in black and gray depending the model.
Engine Guards
suitable for :
HONDA CB500X 2019
HONDA CB500X 2020
HONDA NX500 2024
HONDA NX500 2025
HONDA NX500 2026
HONDA HONDA NX500 ECLUTCH 2026
HONDA CB500X 2021
HONDA CB500X 2022
HONDA CB500X 2023
HONDA CB500X 2024
| Item ID | 185499 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 3572N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 3420 g |
| Net weight | 2920 g |
| Dimensions | 155×368×320 mm |
PUIG 3572N Engine guards fitted for HONDA CB500X Schwarz
PU 3572N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping