The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
ADJUSTABLE adapter kit for passenger
suitable for :
KTM 790 ADVENTURE 2019
KTM 790 ADVENTURE R 2019
KTM 790 ADVENTURE 2020
KTM 790 ADVENTURE R 2020
KTM 890 ADVENTURE 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2022
KTM 890 ADVENTURE 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2023
KTM 890 ADVENTURE 2023
KTM 890 ADVENTURE L 2021
KTM 890 ADVENTURE L 2022
KTM 890 ADVENTURE L 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2024
KTM 890 ADVENTURE 2024
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2025
KTM 890 ADVENTURE 2025
KTM 790 ADVENTURE 2023
KTM 790 ADVENTURE 2024
KTM 790 ADVENTURE 2025
KTM 790 ADVENTURE 2026
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2024
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE R 2026
KTM 1390 SUPER ADVENTURE R 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S 2026
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S EVO 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S EVO 2026
| Item ID | 184877 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20257N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×87×87 mm |
PUIG 20257N Vintage Footpegs fitted for KTM 790 ADVENTURE Schwarz
PU 20257N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping