Give your motorcycle more stability and support surface while it is parked with the new Puig kickstand extension. Designed to prevent possible falls of the motorcycle while it is parked. This piece, with a 100% wider base than the original, allows parking on soft or uneven surfaces with greater safety. It is a mixed piece, with a part in stainless steel and the other machined from an aluminum block with rear anodizing. These materials provide great resistance while maintaining a low weight (110-160g depending on the model). This product will prevent the motorcycle from suffering any setback when not in use.
Model with Standard suspension
suitable for :
YAMAHA MT-03 2016
YAMAHA MT-03 2017
YAMAHA MT-03 2018
YAMAHA NIKEN 2018
YAMAHA MT-03 2019
YAMAHA NIKEN 2019
YAMAHA NIKEN 2020
YAMAHA MT-03 2020
YAMAHA MT-03 2021
YAMAHA NIKEN 2021
YAMAHA MT-03 2022
YAMAHA NIKEN 2022
YAMAHA NIKEN GT 2019
YAMAHA NIKEN GT 2020
YAMAHA NIKEN GT 2021
YAMAHA NIKEN GT 2022
YAMAHA MT-03 2023
YAMAHA MT-03 2024
YAMAHA MT-03 2025
YAMAHA MT-03 2026
| Item ID | 184810 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20185N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 700 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 30×125×155 mm |
PUIG 20185N Kickstand Extension with Standard Suspension fitted for YAMAHA MT-03 Schwarz
PU 20185N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping