Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 2 covers
suitable for :
KTM 390 DUKE 2016
KTM 390 DUKE 2017
KTM RC390 2017
KTM 390 DUKE 2018
KTM RC390 2018
KTM RC390 2019
KTM 390 DUKE 2019
| Item ID | 181744 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20141N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 68×95×120 mm |
PUIG 20141N Engine Protectives Covers fitted for KTM 390 DUKE Schwarz
PU 20141N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping