Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2012
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2013
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2014
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2015
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2016
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2017
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2018
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2019
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2020
YAMAHA XT1200ZE SUPER TENERE 2020
YAMAHA XT1200ZE SUPER TENERE 2019
| Item ID | 184789 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20093N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 820 g |
| Net weight | 320 g |
| Dimensions | 205×365×10 mm |
PUIG 20093N Side tank protector fitted for YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE Schwarz
PU 20093N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping