Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
SUZUKI DL1000 V-STROM 2017
SUZUKI DL1000XT V-STROM 2017
SUZUKI DL1000 V-STROM 2018
SUZUKI DL1000XT V-STROM 2018
SUZUKI DL1000 V-STROM 2019
SUZUKI DL1000XT V-STROM 2019
| Item ID | 181689 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20082W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 880 g |
| Net weight | 380 g |
| Dimensions | 260×415×10 mm |
PUIG 20082W Side tank protector fitted for SUZUKI DL1000 V-STROM Transparent
PU 20082W Transparent
| Availability: | Delivery times upon request |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping