Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2016
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2017
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2018
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN 2019
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2018
HONDA CRF1000L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2019
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2020
| Item ID | 181682 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20075W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 780 g |
| Net weight | 280 g |
| Dimensions | 205×365×13 mm |
PUIG 20075W Side tank protector fitted for HONDA CRF1000L AFRICA TWIN Transparent
PU 20075W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping