Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
DUCATI MONSTER 1200 S 2017
DUCATI MONSTER 797 2017
DUCATI MONSTER 821 2018
DUCATI MONSTER 1200 S 2018
DUCATI MONSTER 797 2018
DUCATI MONSTER 797 2019
DUCATI MONSTER 821 2019
DUCATI MONSTER 1200 S 2019
DUCATI MONSTER 1200 R 2019
DUCATI MONSTER 1200 2020
DUCATI MONSTER 1200 S 2020
DUCATI MONSTER 1200 R 2020
DUCATI MONSTER 821 2020
DUCATI MONSTER 797+ 2017
DUCATI MONSTER 797+ 2018
DUCATI MONSTER 797+ 2019
DUCATI MONSTER 797+ 2020
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2014
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2015
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2016
DUCATI MONSTER 821 2016
DUCATI MONSTER 821 2017
DUCATI MONSTER 821 DARK 2016
DUCATI MONSTER 821 STRIPE 2017
DUCATI MONSTER 1200 2016
DUCATI MONSTER 821 2015
DUCATI MONSTER 821 2014
DUCATI MONSTER 821 DARK 2015
DUCATI MONSTER 821 DARK 2014
DUCATI MONSTER 1200 2015
DUCATI MONSTER 1200 2014
DUCATI MONSTER 1200 2017
DUCATI MONSTER 1200 2018
DUCATI MONSTER 1200 2019
DUCATI MONSTER 1200 R 2018
DUCATI MONSTER 1200 R 2017
DUCATI MONSTER 1200 R 2016
DUCATI MONSTER 1200 S 2015
DUCATI MONSTER 1200 S 2014
DUCATI MONSTER 1200 S 2016
| Item ID | 184766 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20068N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 780 g |
| Net weight | 280 g |
| Dimensions | 203×363×8 mm |
PUIG 20068N Side tank protector fitted for DUCATI MONSTER 1200 S Schwarz
PU 20068N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping