Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
Rear axle slider PHB19 single swingarm
suitable for :
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2019
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2020
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2021
HONDA CB1000R BLACK EDITION 2021
HONDA CB1000R BLACK EDITION 2022
HONDA CB1000R BLACK EDITION 2023
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2023
HONDA CB1000R BLACK EDITION 2024
HONDA CB1000R BLACK EDITION 2025
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2025
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2024
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2022
HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE 2018
| Item ID | 181653 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20041N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 860 g |
| Net weight | 360 g |
| Dimensions | 60×70×470 mm |
PUIG 20041N PHB19 Swing Arm Protector fitted for HONDA CB1000R NEO SPORTS CAFE Schwarz
PU 20041N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping