Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 800 x 645 mm
suitable for :
KYMCO AK550 2017
KYMCO AK550 2019
KYMCO AK550 2020
KYMCO AK550 2021
KYMCO AK550 2022
KYMCO AK550 2023
KYMCO AK550 2018
Puig 9477W Windshield V-TECHLINE Touring compatible for Kymco AK550 2017- clear screen Set
Puig Scheibe für Maxiscooter
- Windschild mit Erhöhung in der Mitte
- Verbesserter Windschutz und Aerodynamik
- Einfacher Austausch gegen die originale Windschutzscheibe
- keine Modifikation der Verkleidung notwendig
- mit ABE - keine Eintragung notwendig
- Maße: 550x395mm
- verwendbar für Hersteller-Marke-Type : z.B. Kymco
- Modell AK550
- Baujahr von bis 2017-
- EG ABE Nummer 9477W
- Marke vom Lieferant Puig
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 56
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 56
- Artikel-Nummer 9477W
| Item ID | 62746 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9477W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 3840 g |
| Net weight | 3340 g |
| Dimensions | 230×690×850 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9477W Windshield V-Tech Line Touring fitted for KYMCO AK550 Transparent
PU 9477W Windshield V-Tech Line Touring Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping