Improve the sporty image of your motorcycle with the V-Tech Line Sport Puig screen. The screen belongs to the V-Tech Line design and has been developed in the wind tunnel to ensure its aerodynamic improvement, as well as its stability. In addition to its aerodynamic resistance, its angular shape in the central and lateral portions allows the redirecting and channelling of the wind and therefore minimizing turbulence. For some particular motorcycle models, an aerodynamic test is developed to improve this new screen for your motorcycle. ? In case that you prefer an option that guarantees more protection against the wind, Puig also has the V-Tech Touring windshield. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 510 x 370 mm
suitable for :
HONDA INTEGRA 750 2016
HONDA INTEGRA 750 2017
HONDA INTEGRA 750 2018
HONDA INTEGRA 750 2019
HONDA INTEGRA 750 2020
HONDA INTEGRA 700 2013
HONDA INTEGRA 700 2012
HONDA INTEGRA 750 2015
HONDA INTEGRA 750 2014
| Item ID | 35521 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6283H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1400 g |
| Net weight | 900 g |
| Dimensions | 580×530×140 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6283H Windshield V-Tech Line Sport fitted for HONDA INTEGRA 750 Getönt
PU 6283H Windshield V-Tech Line Sport Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping