Replace your motorcycle’s windscreen with PUIG’s touring windscreen. Manufactured in acrylic of 3-4 mm according to the motorcycle model to guarantee maximum protection from the wind, improving the aerodynamics of the piece and possible debries that may impact you during your ride. In addition, it comes with a variable visor that will redirect the wind even more while achieving a great sense of comfort on board your machine. This visor is fixed to the touring windscreen by screws, since the screen comes with the holes already made to facilitate assembly. Note: not all touring windscreen models come with a visor. The windshield has a rounded contour of> = 2mm, complying with the TÜV regulations. For assembly, PUIG provides instructions with mounting tips, so you can quickly enjoy the touring windscreen on your motorcycle. The piece is available in smoked finish and also in transparent finish. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): -
suitable for :
TRIUMPH TIGER 1050 2007
TRIUMPH TIGER 1050 2008
TRIUMPH TIGER 1050 2009
TRIUMPH TIGER 1050 2010
TRIUMPH TIGER 1050 2011
TRIUMPH TIGER 1050 2012
TRIUMPH TIGER 1050 2013
TRIUMPH TIGER 1050 SE 2007
TRIUMPH TIGER 1050 SE 2008
TRIUMPH TIGER 1050 SE 2009
TRIUMPH TIGER 1050 SE 2010
TRIUMPH TIGER 1050 SE 2011
TRIUMPH TIGER 1050 SE 2012
TRIUMPH TIGER 1050 SE 2013
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2013
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2014
TRIUMPH TIGER SPORT 1050 2015
| Item ID | 35806 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5919H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1400 g |
| Net weight | 900 g |
| Dimensions | 525×515×105 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 5919H Touring Windshield with Visor fitted for TRIUMPH TIGER 1050 Getönt
PU 5919H Touring Windshield with Visor Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping