Puig's Sport screens are designed under the concepts of aesthetics and functionality in equal parts, for riders looking for an accessory that enhances the look of their bike. These screens match the lines of the bike thanks to the different colors available. In turn, they aerodynamically protect the rider by offering a clear and optimal field of view for relatively short trips or urban riding. Its compact dimensions, slightly smaller than the original screen if any, provide the rider with remarkable protection and a feeling of comfort, as well as a sporty aesthetic without diminishing the rider's field of vision. Designed and manufactured in Barcelona with the most advanced technologies, Puig Sport domes are made of 3 or 4mm thick acrylic material, available in various colors. Its finish has rounded edges to offer maximum safety, complying with German TÜV regulations. All Sport screens come with their aerodynamic study comparing our screen with the original in order to see the results extracted from the virtual wind tunnel and its real performance. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 290 X 310 MM
suitable for :
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2019
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2019
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2020
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2020
Racingscreen KTM 1290 Superadventure R/S 2017- clear screen
Racingscreen KTM 1290 Superadventure R/S 2017- clear screen, Puig
PUIG Cockpit Windshield Racing
Racingscreenscreen lower than the original screenWindbreak and aerodynamics improvedeasy mounting, no modifications at fairing necessaryoriginal screws can be usedno edge protection used as a new rounding method applied at manufacturing
- Baujahr von bis: -2017
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: 1290 Superadventure R/S
- Hauptkategorie: Racing Scheibe
- Hersteller-Marke-Type: KTM
- Manufacturer Part Number: 9716W
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Racing Scheibe
- Produzent: Puig
Art.No: 9716W
| Item ID | 21784 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9716W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1120 g |
| Net weight | 620 g |
| Dimensions | 520×350×60 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9716W Sport Screen fitted for KTM 1290 SUPER ADVENTURE R Transparent
PU 9716W Sport Screen Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping