Protect one of the most sensitive parts of your bike with Puig engine spoilers. Designed and manufactured in Barcelona, the Puig engine spoilers adjust perfectly to the lines and volumes of your motorcycle. Tested in the virtual wind tunnel to achieve a more aerodynamic volume and improvement in stability while riding, they protect the lower area of your bike from possible impacts, dirt, etc. Manufactured with the highest technologies, its components are made of aluminum and/or ABS materials that are highly resistant to impacts and UV rays, in turn they are light and durable. The plastic parts have a built-in surface treatment that improves the behavior against chemical agents and in turn also offers total protection against UV rays. This layer avoids the need to have to paint the engine spoiler. The metal supports are made of 2mm metal, with anti-corrosion treatment, resistant and easy to install. In addition to protecting the motorcycle, Puig engine spoilers are designed to give your bike a more sporty character, so most models come with a sticker kit to customize them. You can find these engine spoilers in two finishes: black or carbon-like. The instalation is easy and fast following the step by step instructions in paper format and / or video tutorial. If your motorcycle has OEM or aftermarket accessories such as exhaust pipes, fenders, etc., ask us about the possible interference of these with the Puig engine spoilers and we will inform you. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Stickers kit included
suitable for :
KAWASAKI Z650 2017
KAWASAKI Z650 2018
KAWASAKI Z650 2019
Belly pan Kawasaki Z650 2017- matt black
Belly pan Kawasaki Z650 2017- matt black, Puig
Puig Belly Pan
With the Tuning concept always in mind and offering the best quality product, PUIG introduces its newest line: Engine Spoilers. Especially for S and Naked bikes, PUIG wants to improve the performance and look of the bike. You can choose two colours. This product is supplied with hardware and easy instructions to assemble the product. You will have your engine spoiler installed on your motorbike in minutes.
Made of ABS-plastic materialsporty looks, easy mounting - no sawing or drilling necessaryall parts includedsticker set includedonly final assembly necessary
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: Belly pan Puig Kawasaki Z650 2017- matt black
- Manufacturer Part Number: 9589J
- Produkte: Bugspoiler
- Produzent: Puig
Art.No: 9589J
| Item ID | 5291 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9589J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2410 g |
| Net weight | 1910 g |
| Dimensions | 444×483×229 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9589J Engine Spoiler fitted for KAWASAKI Z650 Mattschwarz
PU 9589J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping